Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Tafl šeima

Tafl šeima

26et27mai0551oaTAFL šeimos žaidimus sukūrė senovės germanai ir keltai. Šie žaidimai buvo skirti dviem žaidėjams ir žaidžiami ant languotos lentos. Skirtingai nei daugumoje žaidimų abu žaidėjai turėjo skirtingo dydžio kariaunas. Lentos dydis ir kariaunos dydis būdavo įvairus, bet visada puolėjų ir gynėjų santykis būdavo lygus 2:1.

Karalius, kurio tikslas buvo iš lentos vidurio pasiekti lentos kraštą arba kampinį laukelį, visada turėdavo dvigubai mažesnę kariuomenę nei puolėjai, kurie stengėsi apsupti karalių ir jį paimti į nelaisvę. Šis žaidimas buvo pats populiariausias tarp vikingų karių, ilgais žiemos vakarai jie ilgai sėdėdavo palinkę prie lentos. Skandinavijoje šis žaidimas buvo žinomas jau nuo IV amžiaus. Vėliau vikingai šitą žaidimą nuvežė į: Grenlandiją, Islandiją, Britaniją, Velsą, Airiją ir į rytus, net iki Ukrainos. Skirtingose šalyse buvo paplitę skirtingi šio žaidimo variantai. Kai kurios šalys turėdavo ir savus, tik jų šalyje žaidžiamus variantus. Jie vienas nuo kito skirdavosi lentos dydžiu ir startinės padėties kariaunų išsidėstymu bei taisyklių ypatumais. Vienuoliktam amžiuje atkeliavus į Skandinaviją šachmatams, „Tafl“ žaidimai pamažu buvo primiršti.

Tafl (senovės skandinavų kalbą reiškia „lenta“) ir yra šio žaidimo originalus pavadinimas. Bet vikingų epochos pabaigoje pas skandinavus atsirado ir daugiau stalo žaidimų Skktafl (Šachmatai), Kvatrutafl (skandinaviški nardai) , Halatafl (skandinaviškos šaškės). Kad galima būtų šiuos žaidimus atskirti vienas nuo kito, tafl šeimos žaidimus pradėjo vadinti Hnefatafl. Naujasis pavadinimas pažodžiui verčiamas „kumštis“ ir „lenta“(„kumščiu“ čia vadinamas karalius). Kaip teisingai reikėtų versti šį pavadinimą vieningos nuomonės nėra, bet labiausiai prigijęs vertinys yra „karaliaus stalas“.

Taip pat manoma, kad kai kuriuose šio žaidimo versijose (Hnefatafl ir Tawlbwrdd), buvo naudojami kauliukai: išmestas „akių“ skaičius parodydavo per kiek daugiausiai laukelių galima judinti savo kareivius. Taip pat buvo žinomas variantas kai judinti savo kareivį galima buvo tik tada kai iškrisdavo porinis „akių“ skaičius, iškritus neporiniam skaičiui žaidėjas praleisdavo ėjimą.

FITHCHEALL

FITHCHEALL
Airijoje paplitę variantas, kuris žaidžiamas ant 7×7 dydžio lentos.

TABLUT

TABLUT
Suomijoje paplitę variantas, kuris žaidžiamas ant 9×9 dydžio lentos.

TAWLBWRDD

TAWLBWRDD
Velse paplitęs variantas, kuris žaidžiamas ant 11×11 dydžio lentos.

HNEFATAFL

HNEFATAFL
Skandinavijoje paplitęs variantas, kuris žaidžiamas ant 13×13 dydžio lentos.

ALEA EVANGELII

ALEA-EVANGELII
Rytų Vokietijoje ( Saksonijoje) paplitęs variantas, kuris žaidžiamas ant 19×19 dydžio lentos.