Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

2012 metų Vikingų kaimo metraštis

2012 metų Vikingų kaimo metraštis

ziemineVšį „Vikingų kaimas“ buvo įkurtas 2011 metų balandžio 18 dieną, Širvintų rajone Družų kaime. Dvi šeimos Korsakų ir Gilių susijungė dėl vieno tikslo – gamtos prieglobstyje, ant vingiuotosios Širvintos upės kranto įkurti senovinę gyvenvietę, kur vyktų senųjų amatų ir edukaciniai užsiėmimai.

Vikingų kaimo vizija – Sukurti kiek įmanoma autentiškesnę senuosius istorijos laikus menančią aplinką gamtos apsuptyje, kur atvykę lankytojai galėtų atsiriboti nuo „skubančio pasaulio“, atsipalaiduoti būdami gamtoje, susipažinti su senovinio gyvenimo, buities, amatų ir pramogų teikiamais malonumais.

Vikingų kaimo misija – Sukurti kuo autentiškesnę senovėshelgo_rekonstr_laguppl_liten_large laikus menančią gyvenvietę, Vykdyti edukacinę veiklą, kur gyvai būtų galima susipažinti su Lietuvos ir Europos istorija, įkurti seųjų amatų centrą, kur lankytojai galėtų susipažinti ir išmėginti senoviniais amatus, reprezentuoti savo veiklą įvairiuose festivaliuose ir renginiuose Lietuvoje ir už jos ribų.

6233_548977188480119_1915738907_nPirmaisiais metais supratome vieną svarbų dalyką – tik svajonėse viskas labai greitai kuriasi. Pradėjus įgyvendinti savo mintis teko įsitikinti kaip iš lėto viskas atsiranda. Bet svarbiausia – nors ir lėtai, bet judam į priekį. Šiais metais pradėjome statyti žeminę, formuojame aikštelę, kur vyks edukaciniai užsiėmimai, sutvarkėme aplinką prie upės, kur birželio mėnesį įvyko mūsų pirmasis renginys – „Senųjų amatų dienos“. Per 10 metų, kol ši sodyba buvo be šeimininkų – labai daug atsirado ką tvarkyti.

Pristatome „vikingų kaimo“ 2012m. nuveiktas veiklas ir vykusius darbelius:

Vikingų kaimo aplinkos ruošimas:

Pavasario sezoną pradėjome pakrantės miškelio valymo darbais. Žemė užleista tad paplušėti teko nemenkai. Ačiū draugams – savanoriams, kurie vis dar mielai sutinka padėti. Šiais metais taip pat valėme miškelį. Po tokių darbu aiškiau pasidarė kur geriausia būtų statyti vieną ar kitą pastatą. Tačiau tvarkymo dar liko ir kitiems metams.

Labai svarbus darbas buvo atliktas siekiant įsiteikti mūsų sodybos puošmenai – senąjam ąžuolui. Išlaisvinome mūsų gražuolį „keliašimtmetį“ ąžuolą nuo visokiausių menkaverčių krūmynų, taip pat atradome ir paruošėme vietą pirčiai bei sutvarkėme pakrantę, kur planuojame daryti stovyklavietę.

Birželį pradėjome statyti stovyklavietę prie upės, kur turėtų
zaidimai-722 vykti pirmasis „Vikingų kaimo“ renginys „Senųjų amatų dirbtuvės“.

Liepos pradžioje gausūs lietūs pakoregavo mūsų statybų planus. Po liūčių labai pakilo vanduo ir visiškai apsėmė pakrantę, nusinešdamas viską kas joje buvo. Tokio vandens per paskutinius du pavasarius mes nematėme. Tapo aišku, kad rimtesnės statybos čia neįmanomos ir reikia ieškoti kitos saugesnės vietos statyboms.

potvynisIr dar supratome, kokie naivūs vis tik esame… Planavomės statybas net nepasidomėję apie leidimus ir visokius kitokius biurokratinius dalykus. O jie, gerokai sustabdė mūsų planų įgyvendinimą. Rodos nieko ypatingo nestatome: pavėsinės, žeminė, tualetai. Bet viskam reikalingi leidimai. O ir žemės paskirtį pasirodo reikės keisti. Taip kad mūsų geros idėjos šiek tiek užstrigo…. Iš pradžių popieriai, o po to statybos.

Spalio mėnesį pagaliau sulaukėme nušvitimo – galutinai nuspręsta, kur bus statomas Vikingų kaimas ( jis bus šlaite prie tvenkinio). Net jei vanduo pakiltų metru aukščiau nei pavasarį, - kaimo tikrai nepasieks. Pradėti pasiruošiamieji darbai, iškasta duobė žeminei ir paruošta vieta pavėsinei, kur vyks edukaciniai užsiėmimai. O per nedarbingąjį žiemos sezoną reiks pasiskubinti ir patvirtinti projektą beigauti visus reikiamus statyboms dokumentus.

Edukacija:

Ir toliau skleidžiame „Vikingų kaimo“ edukacines idėjas važinėdami po visos Lietuvos mokyklas ir vesdami netradicines pamokas apie senovinius stalo žaidimus. Siekiame populiarinti šiuos žaidimus, todėl, kartu su leidyklos „Nieko rimto“ leidžiamu literatūriniu žurnalėliu „Laimiukas“ paskelbėme konkursą „Originaliausias pačių pasigamintas senovinis stalo žaidimas“. Žaidimai – tai tikrai patraukliausia ir smagiausis mokymosi priemonė. Tuo mes jau įsitikinome J

Galime pasigirti, jog šiemet mūsų pamokos pasiekė gana atokius Lietuvos miestelius ir kaimus, tokius kaip Subačius, Sudargas, Slavikai, Sūdava ir kt.

Po truputį gimsta idėjos naujai edukacinei programai apie baltų karybą ir buitį.

„Vikingų kaimo renginiai“

edukacijaBirželio paskutinį savaitgalį suorganizavome savo pirmąjį oficialųjį renginį – „Senųjų amatų dirbtuves“. Dalyviai galėjo išmokti vyti juostas, išsidrožti šaukštą, pasisiūti rankomis senovini rūbą, iš žolių nusipinti krepšelį, nusivyti iš liepos karnos virvę ir susipažinti su ankstyvųjų viduramžių karyba. Bene didžiausias susidomėjimas buvo prie šaukštų drožybos, kur kiekvienas per 2-4 valandas sugebėjo išsidrožti sau šaukštą.

eduLabiausiai sužavėjo tai, jog atvyko motyvuoti žmonės, kurie turėjo konkrečius tikslus ir juos pasiekė. Taip pat pavyko suorganizuoti virvės karnos vijimo procesą: pradedant nuo plaušų atskyrimo nuo žievės, tiek vėlesni jos apdorojimą prieš virvės vijimą ir aišku pati virvės vyjimo technika, kur kiekvienas bandė išrasti geresni-lengvesni būdą. Stengsimės kad dirbtuvėse butų daugiau tokių amatų, kur galima pamatyti visą gaminio kelią nuo žaliavos paruošimo iki daikto. Iš viso per abi dienas mūsų dirbtuves aplankė 29 žmonės, atvažiavo ne tik vietiniai, bet turėjome svečių ir iš Kauno, Panevėžio, Klaipėdos.

„Vikingų kaimo“ reprezentacija:

zaidimai-445Jau tradiciškai metus pradedame dalyvaudami Vilniaus Kaziuko mugėje. Nors oras dar nelepina, ir būna pakankamai šalta, bet norinčiųjų pažaisti ir susipažinti su senoviniais žaidimais visada pakanka. Į „Kaziuką“ suvažiuoja iš visos Lietuvos, todėl tai vieta susitikti su senais draugais ir žmonėmis, kuriems mūsų kuriamo vikingų kaimo idėja yra įdomi.

Gegužės 18-20 dienomis dalyvavome „”Lietuvos senųjų amatų ir kulinarinių tradicijų festivalyje”, Petropavlovsko pilyje(Sankt Peterburgas, Rusija). Tai buvo mūsų pirmoji išvyka į „Šiaurės Venecija“ pramintąjį turistų numylėtąjį Rusijos miestą. Mums labai pasisekė, nes kaip tik tą patį savaitgalį, tos pačios pilies prieigose vyko ir Vikingų festivalis. Šiuo metu stengiamės dalyvauti įvairiuose festivaliuose įvairiose šalyse, kad galima būtų pasisemti kuo daugiau patirties ir bent jau šiek tiek jos perkelti į savo „Vikingų kaimą“.zaidimai-184

Birželio pradžioje dalyvavome „Pakruojo dvaro šventėje“.

Birželio 16-17 dienomis – „Viduramžių šventėje pusiasalio pilyje“ (Trakai). Trakuose dalyvaujame jau trečius metus ir šis festivalis yra vienas iš mūsų mėgstamiausių. Tai uždara erdvė kur vaikams yra daug įvairių pramogų, todėl mūsų dukros yra visą dieną užsiėmusios. Žmonės, kurie čia atvyksta, niekur neskuba tad čia tradiciškai vyksta patys atkakliausi Kvirkato turnyrai, kai kurie dalyviai jau juose dalyvauja ne pirmus metus.

zaidimai-609Liepos 6 dieną dalyvavome „Mikalojaus Radvilos Rudojo 500-ųjų gimimo metinių minėjimo šventėje“ Dubingių piliavietėje.

Liepos viduryje susikrovėme visą savo mantą į automobilį, šiaip taip sutalpinome abi dukras ir išsiruošėme į Norvegiją semtis tikrosios vikingiškos patirties. Dalyvavome dviejuose garsiuose festivaliuos „Gudvangen viking market“ ir „Stiklestadir market“.

Mūsų-saksonkėKelionė buvo labai naudinga, nes galėjome susipažinti su norvegiška medinių namų architektūra ir sužinojome kaip senovėje buvo dengiami žoliniai stogai. Pamatėme kaip vykdo edukaciją ir organizuoja renginius norvegai. Ir aišku, nemažai pakeliavome. Visus festivaliuose uždirbtus pinigus palikome Norvegijos degalinėse, muziejuose, kempinguose ir parduotuvėse. Varganų Lietuvoje uždirbtų pinigėlių turbūt būtų buvę gaila taip švaistyt….:)

Jaunoji-vikingėRugpjūčio 17-18 dienomis pirmą kartą sudalyvavome „Senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalyje APUOLĖJE“. Nors tai vienas iš tolimiausių Lietuvoje vykstančių festivalių, bet jis turi savo braižą ir tikrai yra įdomus.

Rugpjūčio 24-25 dienomis jau trečius metus iš eilės dalyvavome Vilniaus rotušės aikštėje vykstančioje „Baltramiejaus mugėje“. Pati mugė plečiasi ir daugėja „vikinginių“ palapinių joje. Organizatoriai labai stengiasi, kad bendras vaizdas būtų kuo gražesnis ir jiems tai kuo puikiausiai pavyksta.

2013 metų planai:

zaidimai-869Pradėti statyti „Vikingų kaimą“ šalia tvenkinio. Šiais metais pastatysime žeminę, pavėsinę ir sutvarkysime aplinką, pradėsime statyti tvorą, vartus, vaikų žaidimų aikštelę.

Rugpjūčio mėnesį organizuosime „Senųjų amatų dirbtuves“.

Planuojame plėsti savo veiklą ir rugsėjo mėnesį priimti moksleivių grupes, kur mokiniai gryname ore mokinsis apie senuosius amatus ne tik teoriškai, bet ir praktiškai.