Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Šaškių Protėvis – KVIRKATAS

Šaškių Protėvis – KVIRKATAS

KvirkatasTiems, kurie mėgsta šaškių žaidimą, tikrai patiks ir Kvirkatas ( pasaulyje plačiau žinomas Alquerque vardu), būtent šis žaidimas daugumos nuomone yra šaškių protėvis. Nors pati žaidimo lenta ir mažesnė, bet galimybė judėti į priekį ir į šonus daro jį pakankamai įdomų ir manau kombinacijų įvairovę jis tikrai nenusileidžia klasikinėms šaškėms.

Šį žaidimą į Ispanija atvežė arabai, manoma, kad apie X -XI amžiuje. Bet žaidimų tyrinėtojai mano, kad jis yra žymiai senesnis ir jau tikriausiai buvo žaidžiamas 1400 m. pr.Kr. Egipte.

Pirmą kartą jis buvo aprašytas persų autoriaus Abu al-Faraj al-Isfahani knygoje “Kitab-al Aghani“ 976 metais. Europoje jis pirmą kartą buvo aprašytas žaidimų knygoje „Libro de los juegos“, kuri 1283 metais parašyta Sevilijoje Kastilijos karaliaus Alfonso X nurodymu.

AlquerqueRašytiniai šaltiniai užsimena, kad nuo XII amžiaus šis žaidimas jau buvo žaidžiamas ir ant languotos šachmatų lentos. Taip tikėtina ir gimė žaidimas, kurį mes dabar visi žinome kaip Šaškes. Kelis šimtmečius šie žaidimai buvo vienodai mėgstami europiečių. Įžymus šaškių ir šachmatų tyrinėtojas Harold James Ruthven Murray padarė išvadą, jog šaškės pasaulyje populiarėjo labai lėtai, lėčiau nei kiti žaidimai.
Apie šį žaidimą jis rado vos keletą paminėjimų XII – XVI amžiaus šaltiniuose. Tuo metu šaškės buvo paplitę tik Anglijoje, Prancūzijoje ir galbūt, Ispanijoje. Bet XVI – XVII amžiuje šaškės labai išpopuliarėjo ir kvirkatas liko tik istorija. Niekas nesiryžta spėti dėl kokių priežasčių šaškės „paėmė
viršų“. Viena iš priežasčių galėjo būti tai, jog šaškes galima buvo žaisti ant Šachmatų lentos, kurie tuo metu buvo labai populiarūs, todėl turėti atskirą lentą dėl kvirkato žaidimo buvo tiesiog nepraktiška..

Centrinės-amerikos-indėnų-žaidimas-AwithlaknannaiEuropos dalyse jo populiarumas, kaip ir minėjau, buvo nepastovus. Bet žaidimas sėkmingai plito į kitus regionus – Afriką, Ameriką bei Aziją. Ispanijos konkistadorai jį nuvežė Centrinės ir Pietų Amerikos vietiniams gyventojams, kurie sukūrė begales savų variantų. Tolimuosiuose rytuose, prie
kvirkato lentos buvo pridėti trikampiai žaidimo lentos kraštuose, tokiu būdu sukuriant žaidimo erdvės anklavus (šis variantas vadinasi „16 kareivių“). Visame pasaulyje buvo sukurta didžiulė įvairovė naujų formų ir dydžių žaidimo lentų, kurios ten populiarios ir šiais laikais.

Šis žaidimas taip pat buvo žinomas ir Viduramžių Lietuvoje. Jei tyrinėdami atkuriamų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritoriją 2007 m. archeologai nebūtų radę žaidimo lauko ( jis buvo išraižytas ant medinio statinės dangčio) – tai iki šiol nežinotumėme, jog ir mūsų protėviai šį žaidimą žinojo ir žaidė.

Vilniaus-Žemutinės-pilies-teritorijoje-rasta-kvirkato-lentaŠis žaidimas tikrai įdomus, tuo įsitikina kiekvienas, kuris sužaidžia su mumis įvairiuose renginiuose,
 kuriuose mes dalyvaujame. Mes stengiamės jį kuo labiau populiarint ir tikimės gretų metų surengt ir Lietuvos kvirkato čempionatą.

Žaidžiu-kvirkata-su-dukraApie šį žaidimą taip pat galite pasiskaityti apsilankę valdovų rūmų puslapyje.

Tie kas norės jį išbandyti „gyvai“ kviečiame išbandyti mūsų parduotuvėje.

O patys nekantriausieji ir labiausiai užsiėmę galite sužaisti internete.